Enfold v3.6 - en to cs_CZ translation catalogue (202 entries)

en: Error 404 - page not found
cs_CZ: Chyba 404 - stránka nenalezena

en: &laquo; Older Comments
cs_CZ: &laquo; Starší komentáře

en: Newer Comments &raquo;
cs_CZ: Novější komentáře &raquo;

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře jsou uzavřeny.

en: Advanced Layout Builder
cs_CZ: Pokročilý builder vzhledu

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: General Styling
cs_CZ: Zakladní stylování

en: Layout
cs_CZ: Vzhled

en: Spacing:
cs_CZ: Mezery:

en: Header
cs_CZ: Hlavička

en: Link Settings
cs_CZ: Nastavení odkazu

en: by
cs_CZ: přidal

en: Media Elements
cs_CZ: Prvky médií

en: Styling
cs_CZ: Stylování

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Audio Player
cs_CZ: Přehrávač zvuku

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Blog Posts
cs_CZ: Příspěvky blogu

en: Content Elements
cs_CZ: Prvky obsahu

en: Button Row
cs_CZ: Řada tlačítek

en: Font Sizes
cs_CZ: Velikosti písma

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Fullwidth Button
cs_CZ: Tlačítko plné šířky

en: Catalogue
cs_CZ: Katalog

en: Spacing
cs_CZ: Mezery

en: Chart
cs_CZ: Graf

en: Code Block
cs_CZ: Blok kódu

en: Layout Elements
cs_CZ: Prvky vzhledu

en: Insert Image
cs_CZ: Vložit obrázek

en: Edit Column
cs_CZ: Upravit sloupec

en: Decrease Column Size
cs_CZ: Zmenšit šířku sloupce

en: Increase Column Size
cs_CZ: Zvětšit šířku sloupce

en: Delete Column
cs_CZ: Smazat sloupec

en: Save Element as Template
cs_CZ: Uložit prvek do šablon

en: Clone Column
cs_CZ: Klonovat sloupec

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Heading Type
cs_CZ: Typ nadpisu

en: Content Slider
cs_CZ: Slider obsahu

en: Animated Countdown
cs_CZ: Animovaný odpočet

en: Plugin Additions
cs_CZ: Doplňky pluginů

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Edit Gallery
cs_CZ: Upravit galerii

en: Insert Images
cs_CZ: Vložit obrázky

en: Horizontal Gallery
cs_CZ: Horizontální galerie

en: Google Map
cs_CZ: Google mapa

en: Edit Cell
cs_CZ: Upravit buňku

en: Delete Cell
cs_CZ: Smazat buňku

en: Clone Cell
cs_CZ: Kolonovat buňku

en: Grid Row
cs_CZ: Řádek mřížky

en: Delete Row
cs_CZ: Smazat řádek

en: Show/Hide Section
cs_CZ: Zobrazit/Skrýt sekci

en: Edit Row
cs_CZ: Upravit řádek

en: Clone Row
cs_CZ: Klonovat řádek

en: Set Cell Size
cs_CZ: Nastavit šířku buňky

en: Add Cell
cs_CZ: Přidat buňku

en: Special Heading
cs_CZ: Speciální nadpis

en: Heading Text
cs_CZ: Text nadpisu

en: Heading Style
cs_CZ: Styl nadpisu

en: Select a heading style
cs_CZ: Vyberte styl nadpisu

en: Default Style
cs_CZ: Výchozí styl

en: Heading Style Modern (left)
cs_CZ: Moderní styl nadpisu (vlevo)

en: Heading Style Modern (centered)
cs_CZ: Moderní styl nadpisu (na střed)

en: Heading Style Modern (right)
cs_CZ: Moderní styl nadpisu (vpravo)

en: Heading Style Classic (left, italic)
cs_CZ: Klasický styl nadpisu (vlevo, kurzíva)

en: Heading Style Classic (centered, italic)
cs_CZ: Klasický styl nadpisu (na střed, kurzíva)

en: Heading Style Classic (right, italic)
cs_CZ: Klasický styl nadpisu (vpravo, kurzíva)

en: Heading Style Elegant (centered, optional icon)
cs_CZ: Elegantní styl nadpisu (na střed, možnost ikony)

en: Subheading
cs_CZ: Podnadpis

en: No Subheading
cs_CZ: Žádný

en: Display subheading above
cs_CZ: Zobrazit podnadpis nad

en: Display subheading below
cs_CZ: Zobrazit podnadpis pod

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Headline Rotator
cs_CZ: Rotátor nadpisů

en: Edit Text Element
cs_CZ: Upravit textový prvek

en: Separator / Whitespace
cs_CZ: Oddělovač / Mezera

en: Custom Separator
cs_CZ: Vlastní oddělovač

en: Icon Circles
cs_CZ: Kruh ikon

en: Icon Box
cs_CZ: Box s ikonou

en: Link Setting
cs_CZ: Nastavení odkazu

en: Icon/Flipbox Grid
cs_CZ: Mřížka ikon/flipbox

en: Icon List
cs_CZ: Seznam s ikonami

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Before-After Images
cs_CZ: Obrázky před-po

en: Image with Hotspots
cs_CZ: Obrázek s hotspoty

en: Partner/Logo Element
cs_CZ: Partner/Logo prvek

en: Lottie Animation
cs_CZ: Animace Lottie

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: Magazine
cs_CZ: Magazín

en: Tags:
cs_CZ: Značky:

en: Mailchimp Signup
cs_CZ: Mailchimp přihlášení

en: Sorting
cs_CZ: Řazení

en: Masonry Gallery
cs_CZ: Masonry galerie

en: Fullwidth Sub Menu
cs_CZ: Podnabídka plné šířky

en: Responsive
cs_CZ: Responzivita

en: Notification
cs_CZ: Upozornění

en: Animated Numbers
cs_CZ: Animované čísla

en: Portfolio Grid
cs_CZ: Mřížka fotogalerie

en: Post Metadata
cs_CZ: Metadata příspěvku

en: Tags
cs_CZ: Značky

en: Page Content
cs_CZ: Obsah stránky

en: Post Slider
cs_CZ: Slider příspěvků

en: Read more
cs_CZ: Číst dál

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Progress Bars
cs_CZ: Ukazatel průběhu

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Color Section
cs_CZ: Barevná sekce

en: Easy Slider
cs_CZ: Jednoduchý slider

en: Accordion Slider
cs_CZ: Harmonikový slider

en: Featured Image Slider
cs_CZ: Obrázkový slider s doporučeními

en: Fullscreen Slider
cs_CZ: Slider na celou stránku

en: Fullwidth Easy Slider
cs_CZ: Jednoduchý slider plné šířky

en: Advanced Layerslider
cs_CZ: Pokročilý slider vrstev

en: Fullwidth Revolution Slider
cs_CZ: Revolution slider plné šířky

en: Social Buttons
cs_CZ: Tlačítka soc. sítí

en: Blog Layout
cs_CZ: Vzhled blogu

en: Social Profiles
cs_CZ: Profily sociálních sítí

en: Share this entry
cs_CZ: Sdílej tento příspěvek

en: Tab Section
cs_CZ: Sekce záložky

en: Show/Hide Tab Section
cs_CZ: Zobrazit/Skrýt sekci záložek

en: Tab
cs_CZ: Záložka

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Team Member
cs_CZ: Člen týmu

en: Testimonials
cs_CZ: Citace

en: Text Block
cs_CZ: Textový blok

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: Accordion
cs_CZ: Harmonika

en: Developer Settings
cs_CZ: Nastavení vývojáře

en: Widget Area
cs_CZ: Oblast widgetů

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Avia Layout Builder
cs_CZ: Avia builder vzhledu

en: Quick Info & Hotkeys
cs_CZ: Rychlé info a Klávesové zkratky

en: Sidebar Settings
cs_CZ: Nastavení sidebaru

en: Sidebar Setting
cs_CZ: Nastavení sidebaru

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Text Block Styling
cs_CZ: Styly textového bloku

en: Sort by most recent
cs_CZ: Srovnat podle nejnovějších

en: Sort by popularity
cs_CZ: Seřadit podle popularity

en: Custom Elements
cs_CZ: Vlastní prvky

en: Expand
cs_CZ: Rozšířit

en: This element will stretch across the whole screen by default.
cs_CZ: Tento prvek se roztáhne přes celou stránku ve výchozím nastavení.

en: If you put it inside a color section or column it will only take up the available space
cs_CZ: Když jej vložíte do barevné sekce nebo sloupce, zabere pouze dostupné místo

en: Currently:
cs_CZ: Aktuálně:

en: Adjust to content width
cs_CZ: Přizpůsobí se šířce obsahu

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Advanced Layout Editor
cs_CZ: Pokročilý editor vzhledu

en: Developer
cs_CZ: Vývojář

en: Edit Element
cs_CZ: Upravit prvek

en: Delete Element
cs_CZ: Smazat prvek

en: Clone Element
cs_CZ: Klonovat prvek

en: Element Preview
cs_CZ: Náhled

en: Default Editor
cs_CZ: Výchozí editor

en: By name (ascending)
cs_CZ: Podle jména (vzrůstající)

en: By name (descending)
cs_CZ: Podle jména (klesající)

en: By usage
cs_CZ: Podle použití

en: Search results for:
cs_CZ: Výsledky hledání pro:

en: Tag
cs_CZ: Značka

en: Popularity
cs_CZ: Popularita

en: Theme Update
cs_CZ: Aktualizace šablony

en: You are here:
cs_CZ: Jste zde:

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
cs_CZ: Výsledky hledání pro &quot;%1$s&quot;

en: search results for:
cs_CZ: výsledky hledání pro:

en: search result for:
cs_CZ: výsledek hledání pro:

en: To search the site please enter a valid term
cs_CZ: Pro hledání na stránce zadejte prosím platný výraz

en: Tag Archive for:
cs_CZ: Archív značky pro:

en: Popular
cs_CZ: Populární

en: Recent
cs_CZ: Nejnovější

en: Privacy and Cookies
cs_CZ: Soukromí a cookies

en: Google Maps
cs_CZ: Google mapy

en: Advanced Styling
cs_CZ: Pokročilé stylování

en: General Layout
cs_CZ: Obecný vzhled

en: Theme Options
cs_CZ: Nastavení šablony

en: Layout Builder
cs_CZ: Builder vzhledu

en: SEO Support
cs_CZ: SEO podpora

en: Google Services
cs_CZ: Google služby

en: Demo Import
cs_CZ: Demo import

en: Import/Export/...
cs_CZ: Import/Export/…

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
cs_CZ: Fotogalerie

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
cs_CZ: Záznam portfolia

[ctx: portfolio]
en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Add New Portfolio Entry
cs_CZ: Přidat novou fotogalerii

en: Edit Portfolio Entry
cs_CZ: Upravit fotogalerii

en: Search Portfolio Entries
cs_CZ: Prohledat záznamy portfolia

en: Portfolio Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Portfolio Category
cs_CZ: Kategorie

en: Share on
cs_CZ: Sdílej na

en: Please try another search term
cs_CZ: Zkuste prosím jiný výraz pro hledání

en: Nothing Found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
cs_CZ: Promiňte, hledaný příspěvek není dostupný. Možná chcete zkusit vyhledávání?

en: For best search results, mind the following suggestions:
cs_CZ: K dosažení nejlepších výsledků hledání mějte na mysli následující návrhy:

en: Always double check your spelling.
cs_CZ: Vždy zkontrolujte překlepy.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
cs_CZ: Zkuste podobná klíčová slova, např: tablet místo notebook

en: Try using more than one keyword.
cs_CZ: Zkuste použít více klíčových slov.

en: in
cs_CZ: v

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Vás komentář čeká na schválení.

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
cs_CZ: Promiňte, žádný příspěvek neodpovídání vašim kritériím. Zkuste prosím jiné vyhledávání

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
cs_CZ: Zkuste podobné klíčové slovo, např: tablet místo notebook

en: New Search
cs_CZ: Nové hledání

en: If you are not happy with the results below please do another search
cs_CZ: Pokud nejste spokojeni s výsledky níže, zkuste prosím nové hledání
